Mouse Secondary Antibodies
Secondary antibodies where mouse is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Host Species
- (1)
- (12)
- (7)
- (1,223)
- (55)
- (16)
Quantity
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (262)
- (108)
- (147)
- (11)
- (110)
- (1)
- (50)
- (102)
- (25)
- (62)
- (22)
- (8)
- (1)
- (3)
- (10)
- (82)
- (33)
- (10)
- (2)
- (1)
- (18)
- (7)
- (11)
- (25)
- (5)
- (113)
- (2)
- (28)
- (48)
Target Species
- (1)
- (2)
- (97)
- (51)
- (9)
- (9)
- (16)
- (1)
- (11)
- (32)
- (40)
- (2)
- (607)
- (5)
- (17)
- (79)
- (15)
- (2)
- (1)
- (79)
- (289)
- (18)
- (1)
- (41)
- (17)
- (2)
- (12)
- (5)
Isotype
- (1)
- (135)
- (686)
- (197)
- (3)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (105)
- (53)
- (64)
- (27)
- (10)
- (6)
- (1)
- (1)
Classification
- (3)
- (1,170)
- (111)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
466
–
480
of
11,553
results
Mouse anti-Rat IgG2b Heavy Chain Secondary Antibody (MARG2b-8), DyLight 405, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
Guinea Pig anti-Rabbit IgG (H+L) Secondary Antibody, FITC (Pre-adsorbed), Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Guinea Pig Polyclonal Antibody
| Antigen | Rabbit IgG, H/L Chains |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Guinea Pig |
| Conjugate | Fluorescein |
| Applications | ELISA,Immunocytochemistry,Immunofluorescence |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Rabbit IgG whole molecule |
| Primary or Secondary | Secondary |
Mouse anti-Rabbit IgM (H+L) Secondary Antibody (NRBM) [Janelia Fluor 669], Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Janelia Fluor 669 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunohistochemistry (Frozen) |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | IgM (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A purified |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | Rabbit IgM |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | NRBM |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Lambda Light Chain Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human Lambda Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Sequential chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Lambda light chains of human immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | Rs4 |
Mouse anti-Canine IgA/IgG/IgM (H+L) Secondary Antibody (K99 2E3), DyLight 405, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
IgM (H+L) Mouse anti-Rabbit, DyLight 405, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | DyLight 405 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunohistochemistry (Frozen) |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | IgM (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A purified |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | Rabbit IgM |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | NRBM |
Mouse anti-Human IgG Fc Secondary Antibody (EM-07), PE, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
Mouse anti-Bovine IgG1 Heavy Chain Secondary Antibody (IL-A60), DyLight 488, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
Mouse anti-Human IgG (H+L) Secondary Antibody (4D2D9G8), Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4C short term. Aliquot and store at -20C long term. Avoid freeze-thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Western Blot,ELISA |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.0 mg/mL |
| Gene Symbols | IGHG1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein G purified |
| Dilution | Western Blot 1:500 - 1:2000, ELISA 1:10000 |
| Gene Alias | immunoglobulin heavy constant gamma 1 (G1m marker) |
| Gene ID (Entrez) | 3500 |
| Immunogen | Human IgG was isolated from human sera and purified by chromatography. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Test Specificity | Monoclonal anti-Human IgG is derived from a hybridoma produced by the fusion of mouse myeloma cells and splenocytes from an immunized mouse. It is specific for the whole human IgG molecule, and has no cross reactivity with human IgM molecule as determined by an ELISA. |
| Clone | 4D2D9G8 |
Mouse anti-Rabbit IgG (H+L) Secondary Antibody, Biotin (Pre-adsorbed), Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Polyclonal Antibody
| Antigen | IgG (H+L) |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Content And Storage | Store at 4C short term. Aliquot and store at -20C long term. Avoid freeze-thaw cycles. |
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | Western Blot,ELISA,Immunohistochemistry,Immunohistochemistry (Paraffin) |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Rabbit IgG whole molecule |
| Primary or Secondary | Secondary |
PGC1 alpha Antibody, PE, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
Mouse anti-Bovine IgG1 Heavy Chain Secondary Antibody (IL-A60), DyLight 680, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody